Bu yazımızda Amsterdam ile ilgili Amsterdam kanalları, Amsterdam Bira Tadım deneyimi, Ringa Balığı yemek, Westergas Amsterdam, Iamsterdam Yazısı ile fotoğraf çekilmek,  Amsterdam Yel Değirmenlerine ulaşım, Arty Jordaan da turlamak, Amsterdam Bit Pazarı ziyareti, Anna Frank Evi Müzesi ziyareti ve deneyimi, Amsterdam Kanal Turu ve turda yapılacaklar, Amsterdam plajları, Amsterdam’da ne Yenir, Amsterdam’da Alışveriş, Amsterdam’da lale bahçeleri, Amsterdam Vondelpark, Amsterdam parkları, Amsterdam da ne yapılır, kısacası Amsterdam diyince akla gelen herşeyi bulabilirsiniz. Tabi benim için ilk şeylerden biri Kanallar olsa da gidip gördükten sonra bisiklerlerin ve bisiklet yolarının kanallardan daha ağır bastığını söyleyebiliriz.

Şehirde lezzet özellikle patates kızartmaları ve dondurmalarla yayılsa da kafelerde değişik temalarda pek çok lezzete ulaşılabiliyor.

Çiçek ve lale soğanı gibi bahçe yetiştiricilerini delirtebilecek pazarlar da şehre tat katıyor.

Bisiklet Kiralayabilir ve Tüm Şehri Gezebilirsiniz

Amsterdam Bisiklet
Şehrin coğrafi yapısı , düz ve engebesiz hali şehri bisiklet cennetine dönüştürmü. Aslında bisikletlilerin yayalara tavırlarına bakınca ben biraz cehenneme dönüştüğünü düşünmeye başladım. Amsterdam’da insanlardan daha fazla bisiklet var. Yaklaşık 800.000 bisiklet caddelerde turluyor. Tüm şehri kiraladığınız bir bisikletle gezebilirsiniz.

Kanal gezintisine çıkın


Canal Bus Amsterdam

Amsterdam Kanal


17. yüzyılda denizi körfezde tutmak için oluşturulan Amsterdam’ın UNESCO korumalı kanal kemeri, Amsterdam’ın mükemmel resim kartpostal vizyonu ve hem gündüz hem de gece inanılmaz derecede güzel bir manzara sunması ile ünlüdür. -Köprüler’in muhteşem ışıkları bütünüyle aydınlatıldığında alan büyülü bir masal mekanı gibi gözüküyor. Rehberli tekne turu ise kanallar boyunca yüzmek ve şehrin tadına varmanın en iyi yollarından. Hop-on-hop-off-gezi turları, yemek ve şarap ile atmosferik mum ışığında gece yolculukları arasında seçim yapabileceğiniz birçok farklı kanal yolculukları mevcut. I amsterdam Şehir Kartı ile ücretsiz bir kanal gezisi alın veya Canal Cruise Ticket ile hızlı şekilde kanal gezisi rezervasyonu yapın.

Bira tadımı için bir yel değirmeni altında vakit geçirme

Amsterdam yel Değirmenleri
Amsterdam’da kalan sekiz yel değirmeninden Oostelijke Eilanden (Doğu Adaları) mahallesinde de Gooyer‘a ulaşmak ziyaretçiler açısından en makulüdür. Aslında bu sadece herhangi bir yel değirmeni ziyareti olamayacktır. Çünkü bu çarpıcı Yel değirrmeni Brouwerij‘t Ij içinde büyük bir açık hava içme terası ve 30 dakikalık rehberli tatma turları ile ödüllü esnaf mikro bira fabrikası var. Bira fabrikasında, birçok Amsterdam barında bulabileceğiniz bir dizi organik, standart ve mevsimsel bira üretiyor, ancak hiçbir şey tesislerde bira kadar iyi değil. Şehrin en iyi yapımı biralar satan barları mevcut.

Çiçek pazarlarında Lale Soğanları satın alın

Laleler Anadolu’dan Hollanda’ya gitmiş olsalar da Hollanda kültürünün kesin bir sembolü konumundadır. Hollanda’ya bir gezi, bu güzel çiçeklerle tanışmadan tamamlanmayacaktır. İlkbaharda Amsterdam’ı ziyaret ediyorsanız, dünyaca ünlü lale tarlalarına (Bollenstreek) 20 dakikalık kısa bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederim.  Haarlem ve Leiden arasındaki kilometrekarelik tarlalarda renkli çizgilerle uzanın.

Iamsterdam Yazısı Nerede

Amsterdam Lale Bahçeleri

Amsterdam’ın park hayatını keşfedin. Vondelpark’ta zaman geçirin

Bu konuda kapsamlı bir yazım mevcut. Vondelpark’ın yeri başkadır Amsterdam’da. Aslında 30’dan fazla park barındıran bu şehirde nefes alma konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız ama Vondelpark’ı hepsinden ayrı bir yere koyuyor ve derin derin havasını soluyacağınız bir ziyaret planlamanızı öneriyorum. 47 dönümlük Vondelpark Amsterdam’da ki en büyük parktır; yaz aylarında canlı konserler, üç bar ve restourant ile bir dizi diğer turistik mekanlara sahip bir açık hava tiyatrosuna ev sahipliği yapmaktadır. Diğer önemli parklar Westerpark’ın kültürel merkezi, De Pijp’deki Sarphatipark ve Batı’daki Rembrandtpark’tır – kentin en eski  hayvanat bahçesine ev sahipliği yapar.

Vondelpark
Arty Jordaan’da kaybolun

 

Genellikle Amsterdam’ın en büyüleyici mahallesi olarak anılan Jordaan size zamanda geçmişe yolculuk hissi verecektir. Başlangıçta bir işçi sınıfı alanı olan Jordaan’ın dar sokakları ve şirin binaları artık bağımsız sanat galerileri, antika mağazaları, avlu bahçeleri ve atmosferik bar ve restoranlarla dolu Amsterdam’ın en çok arzu edilen bölgelerinden birini oluşturuyor. Navigasyonunuzu 9. Cadde ‘ya yani Prinsengracht kanalından doğuya doğru uzanan dar şeritlerin labirentine yönlendirin; Amsterdam’ın en güzel alışveriş yerlerinden biri burası.

Amsterdam Evler
Museumplein’de biraz kültürü içinize çekin


Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi ve Stedelijk Müzesi’ne ev sahipliği yapan Museumplein, Amsterdam’ın kültürel merkezidir. Özellikle Oud-Zuid bölgesi sanat severlerin başını döndürebilir. Binalar arasındaki açık meydanları tüm gün etkinlikle canlı kalıyor, açık hava sergileri, pazarlar da alanda mevcut. Kış aylarında meydan geniş bir açık buz pateni pistine dönüşüyor.

İpucu: FOAM fotoğraf müzesi, muhteşem Tropenmuseum ve mükemmel korunmuş evi keşfedebileceğiniz Willet Holthuysen gibi şehrin daha az bilinen – ancak çok değerli – bazı müzelerini kontrol ederek Amsterdam’ın en büyük müzelerindeki kalabalıktan kaçabilirsiniz.

Amsterdam Kuzey Feribotu ile turlayın

Amsterdam kanal
Amsterdam Merkez İstasyonu’nun kuzeyine girmek gerçekten pek çok ziyaretçinin atladığı en ekonomik ve en doyurucu etkinliktir diyebilirim. Kısa (ücretsiz) bir feribot yolculuğu ile bir dizi su kenarı mekânının, festivallerin ve etkinliklerin tadını çıkarabileceğiniz kültürel hotspot NDSM de dahil olmak üzere harika bir seyahatin tadına varabilirsiniz.

Amsterdam’da bir pazarı ziyaret edin

Amsterdam Waterlooplein bit pazarı

İster bir pazarlık ile uygun alışveriş yapmak isteyin, ister yerel lezzetleri tatmak isteyin ya da sadece atmosferi içinize çekin, Amsterdam’daki birçok pazardan birini ziyaret etmek benzersiz ve unutulmaz bir deneyimdir. Antikalardan kitaplara ve esnaf lezzetlerine, vintage elbiseler kostümlere kadar her şeyi satan pazarlar her gün kentin pek çok yerinde düzenleniyor. En popüler Amsterdam pazarlarından bazıları De Pijp’teki Albert Cuypmarket (Mon- Cts) Jordaan’da (Cumartesi günleri) Lindengracht pazarı ve Waterlooplein bit pazarı (Ptesi – Cmt).

Amsterdam Pazarları

Yemek yeme yeri Amsterdam

Hip Oud-Batı bölgesinde yer alan De Hallen, 1902’den kalma yakın zamanda yenilenmiş bir endüstriyel binada sanat, el sanatları, moda ve yemek için yepyeni bir merkezdir. De Hallen’de sinema, bağımsız mağazalar ve butik otel de bulunmaktadır. etkileyici Food Hallen – ziyaretçilerin merkezi bir bar çevresinde bulunan birçok satıcıdan birinden çeşitli sokak yemekleri arasından geçebilecekleri bir yiyecek ve içecek cenneti olarak bilinir. İki haftada bir, haftada bir yerel mal pazarı binanın merkezi geçiş yolunda kurulur.

Orijinal Van Gogh Müzesi Amsterdam

Amsterdam Van Gogh Müzesi

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’a selam vermeden Amsterdam’a hiçbir gezi tamamlanamaz. Museumplein’deki modern bina, sanatçının resimlerinden, çizimlerinden ve mektuplarından 1000’den fazla esere ev sahipliği yapıyor ve ziyaretçilere sadece anında tanınan eserlerinden bazılarına yaklaşmakla kalmayıp, aynı zamanda gelişimini takip etme ve daha fazla bilgi edinme şansı sunuyor. Ona ilham veren ve esinlenen sanatçılar hakkında pek çok bilgi ediniyorsunuz. Van Gogh Müzesi’ni ziyaret etmek konusunda müze sitesini ziyaret ederek daha fazla bilgi edinin ve I amsterdam Şehir Kartı ile Van Gogh müzesine ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Ringa balığı arabasından ringa balığı deneyin


Amsterdam’da çiğ ringa balığı


Ham ringa balığı, ilk kez görenler için biraz korkutucu gelebilir, ancak Amsterdam’a gelen her ziyaretçi bunu denemeli. Şehrin her yerinde bu Hollanda spesiyalitesini sunan haringhandels (ringa arabaları) bulabilirsiniz. Bu balığı turşu ve soğan içeren küçük bir sandviçte sunulmuş hali olan ‘broodje haring’ u tatmalısınız. Çiğ ringa balığı denemek için en iyi zaman, ringanın en tatlı olduğu söylenen Mayıs ve Temmuz aylarıdır.

Ayrıca  Ziyaretiniz boyunca bu geleneksel Hollanda atıştırmalıklarının tadını çıkarabilirsiniz.

 

Amsterdam’ın bağımsız alışveriş caddelerini keşfedin


Birçok ziyaretçi doğrudan Kalverstraat’ın yoğun zincir mağazalarına giderken, bilenler ise yerel tarzda alışveriş mekanlarına dalıyorlar. Bunlardan en iyi bilinenleri, Leidsegracht ve Raadhuisstraat arasındaki ana kanalları birbirine bağlayan ilginç Arnavut kaldırımlı sokakları olan De Negen Straatjes veya “The Nine Street” yani “Dokuz Sokak” dır. Burada, tasarımcı kıyafetlerden el yapımı kozmetiklere kadar her şeyi satan butikler, vintage mağazalar ve özel mağazalardan oluşan ince bir seçim de dahil olmak üzere 200’den fazla perakendeci bulacaksınız. Hip Haarlemmerdijk, Utrechtsestraat veya Amsterdam Doğu’daki keyifli Czaar Peterstraat’ta daha az kalabalıkla benzer bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Amsterdam Kafeler

Alternatif ipucu: Eve götürmek için hediyelik eşyalar arıyorsanız, turist tuzaklarını kapılmayın ve De Hallen’deki Yerel Eşya Mağazasında veya Merkez İstasyondaki I amsterdam Mağazasında otantik Hollanda tasarımı ve kaliteli Amsterdam markaları için alışveriş yapın.

 

Anne Frank Evi’ni ziyaret edin

 

16 yıllık hayatına sığdırılmış koca bir savaşın günlüğünü tutan, acının tarifini yaşayarak yapan genç kız Anne Frank ve ailesinin Almanya’da zulüm hissettikten sonra iki yıl boyunca Nazilerden saklandığı Prinsengracht evinde II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi halkına karşı işlenen zulümleri hissedebileceğiniz Anna Frank’ın evini ziyaret edebilirsiniz. Evin önü şimdi hüzünlü ve ders çıkarılası bir müzedir, ancak içi Anne ve saklandığı aileler için hayatın nasıl bir şey olduğu hakkında bir fikir vermek için korunmuştur. Sırada girişi için bekleme süreleri genellikle uzundur; Bu sebeple kuyrukları yenmek için sabah erkenden ziyaret için plan yapın ya da önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririm.

 

Westergas’ta yiyecek, içecek ve kültüre kendinizi kaptırın

Pasifik Parc Amsterdam

Westerpark’ta bulunan eski endüstriyel binaların bu giderek genişleyen kompleksi, şehrin havagazı fabrikalarıydı. Şimdi renkli bir kültürel merkez haline getirilen Westergas, çeşitli cazip barlara, restoranlara, kahve kavurma makinelerine, bir mikro bira fabrikasına, sanat evi sinemasına ve bir dizi yaratıcı işletmeye ev sahipliği yapıyor. Bilenler İzmir’deki Havagazı Fabrikası atmosferini gözlerinde canlandırabilirler. Her ayın ilk Pazar günü düzenlenen Pazar pazarı gibi düzenli gıda pazarlarına, mini festivallere ve etkinliklere ev sahipliği yapar.

 

Amsterdam’dan uzaklaşıp çevre şehirlere bir günlük gezi yapın

Muiderslot

Amsterdam plaj

Birkaç günden fazla bir süredir şehirdeyseniz, çevredeki çeşitli ilgi çekici yerleri keşfetmek için şehir dışına gidin. Amsterdam’dan sadece kısa bir seyehat ile muhteşem şehirlere, plajlara, kalelere, yel değirmenlerine ve tarihi kasabalardan oluşan zengin bir manzaraya ulaşabilirisniz. Amsterdam Merkez’e trenle sadece 20 dakika uzaklıktaki pitoresk Haarlem kenti tarih ve kültürün yanı sıra çok çeşitli mağaza, kafe ve restoranlara sahiptir. Çevredeki kırsal kesimde ayrıca Muiden’in en muhteşem örneklerinden biri olan pek çok eski kale, müstahkem kasaba ve kalıntılar bulacaksınız. Plajda uzanmak sizin için daha cazipse, Bloemendaal aan Zee ve Zandvoort aan Zee’deki altın kumlar, kumullar ve bolca su sporları yapmaktan mutluluk duyacaksınız.

Amsterdam’ın mahallelerinde biraz yerel lezzet içinize çekin

Gerçek Amsterdam’ı deneyimlemek için, turistik merkezden çıkın ve şehrin kendine özgü kişiliklerine sahip birçok büyüleyici mahalleyi keşfedin. De Pijp’in lezzetli yiyecek, içecek ve alışveriş mekanlarından, De Plantage’ın 19. yüzyıl zarafetine ve Oosterpark’ın canlı çok-kültürlülüğüne kadar, tadına doyamayacağınız keşfedilecek çok şey var.

 

EYE Amsterdam

Merkez İstasyonu’nun arkasındaki IJ’nin güney kıyısından manzaraya hakim olan bu çarpıcı beyaz bina, 2012 Baharında açıldığından beri Amsterdam’ın en ikonik simgelerinden biri haline geldi. Film hayranları için mutlak bir zorunluluk olan Eye Filmmuseum, kalıcı bir sergi alanı barındırıyor. Retrospektifler ve çağdaş sergilerin yanı sıra geniş bir film kütüphanesi, sinema ve suya bakan bir terasa sahip muhteşem restoran bar sergiliyor. Üç dakika süren Merkez İstasyon’un arkasından ücretsiz ‘Buiksloterweg’ feribotunu yakalayın. I amsterdam Şehir Kartı ile EYE film müzesine ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

 I amsterdam harfleriyle fotoğrafınızı çekin

Şehirde sürekli yer değiştiren I amsterdam harflerini takip edebilirsiniz – seyahat harflerinin şu anda nerede olduğunu öğrenin.

Iamsterdam Yazısı Nerede

Kaynak: Bu yazıda Iamsterdam.com dan esinlenilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.